Boğaz’da Gurme Asya Füzyon Mutfağının Merkezi

Banyan bir aşk çocuğu. Yemek yaratma aşkı, egzotik lezzetlerin aşkı, güzellikleri paylaşma aşkı. Doğanın tüm güzelliklerini mutfağında toplayarak, farklı kültürler ile harmanlarken kendi yorumunu katan Banyan’ın felsefesi ‘tattığımız, duyduğumuz, hissettiğimiz, yaşadığımız’ güzellikleri lezzetler aracılığıyla ifade edebilmek. Bu amaçla yola çıkan Banyan “Food for the Soul” (ruhun gıdası) sloganıyla tanınıyor.
Asya ve özellikle Thai baharatlarını harmanlanlayarak yarattığı özel lezzetlerini, sıra dışı sunumlarıyla ön plana çıkaran mekan, ismini de Hint inciri ağacından alıyor. Banyan ağacı Asya’da ölümsüzlüğü ve kudreti simgeliyor, dallarından sarkan filizler toprağa ulaşıp kök haline geliyor ve yeni gövdeler oluşturuyor. Bu sayede ağaç kendini yeniliyor ve hayat kazanıyor. Banyan restoranın da ismini aldığı bu ağaç gibi kökleri farklı kültürlerden besleniyor ve değişik dünya lezzetlerini gölgesinde barındırıyor.
Ortaköy Banyan’da her oturduğunuzda eşssiz manzarası karşısnda büyülenirsiniz. Bir uçta Sultan Ahmet – Topkapı, diğer uçta ışıl ışıl köprü ve hemen yanı başınızda heybetli görünümü ile Ortaköy Cami. Önce mutlaka mekanın en ucunda, denize sıfır noktada bulunan, adeta falezlerin üstünde oturuyormuş hissini veren barında, Banyan’ın ödüllü barmeninin hazırladığı mixology kokteyllerinden içerek manzaranın büyüsünü hissedin. Ardından kah Ortaköy Cami, kah Sultan Ahmet manzaralı bir masaya geçip özgün mönüsünden seçminizi yapıp, eşsiz bir yemek serüvenine çıkın.


Ödüllere Doymayan Banyan Uluslararası Arenada

2013 yılından bu yana Trip Advisor’dan dünya çapında en iyi müşteri yorumu alarak % 10’luk dilime girmeyi başaran Banyan, yıllardır “Trip Advisor Mükemmeliyet Sertifikası” kazanıyor. Böylece aldığı Time-Out ‘En İyi Etnik Restoran, Tusid ‘Gümüş Güncel Menü’, Hürriyet Jüri ‘En İyi 3. Füzyon Mutfağı’, Gecce ‘En İyi Asya Mutfağı’, ‘En Sağlıklı Menü’ gibi 9 farklı ödüle uluslararası ödülleri de ekleniyor.

Banyan’a özel sunumlar

Banyan mönüsünde yaklaşık 50 çeşit lezzet yer alıyor. Birbirinden farklı yemeklerin hepsi, üstün bir damak zevki ile hazırlanıyor. Başlangıçlarda yer alan “Banyan Plate” tabağı, Bali usulü mini kömür mangalında sunulan “satay”lar, hem sunumları, hem lezzetleriyle çok beğeniliyor. Klasikleşen lezzetler arasında ‘Orange Beef’ portakal kabuklarının hoş rayihası, galangal ve zencefil ile müthiş uyum içinde. Ağır ateşte 6 saatte pişen ördek but konfi, sakede marine edilmiş dövülmemiş bonfile, konyak ve hindistan cevizi sosta Sichuan Peppersteak, krımızı köri karides, wokta Thai usulü çipura diğer klasikleşen lezzetler arasında yer alıyor.

Türkçe